dlapacjenta.info

Okulistyka - artykuły

Stopniowy spadek jakości widzenia może być skutkiem nieodpowiedniego dbania o oczy, uwarunkowań genetycznych lub postępującego wieku. Po czym poznać, że wzrok ulega pogorszeniu?
W trakcie lata nasze oczy narażone są na wiele czynników. Lato nie rozpieszcza nas ze względu na silne promienie słoneczne, alergie czy konieczność korzystania z klimatyzacji. Co sprawia, że nasze oczy nie przepadają za tym okresem?
Zaćma, nazywana również kataraktą, jest prawdopodobnie główną przyczyną ślepoty na świecie. W Polsce cierpi na nią prawie milion osób. Tak zwana zaćma starcza jest najczęściej występującym rodzajem tej dolegliwości. Dzięki rozwiązaniom we współczesnej medycynie większość osób ma szansę odzyskać normalny wzrok.
W XXI wieku urządzenia cyfrowe są obecne na każdym kroku. Spędzamy przed ekranami telewizorów, monitorów, laptopów i smartfonów właściwie całe dnie, a technologia towarzyszy nam nie tylko w pracy i szkole, ale także w czasie wolnym, przeznaczonym na relaks i odpoczynek. Coraz młodsze dzieci potrafią obsługiwać komórki, młodzież nie opuszcza cyberświata ani na chwilę, dorośli zaś funkcjonują między komputerem w pracy, nawigacją w samochodzie, a wieczornym odpoczynkiem przed TV w domu. A cenę za postęp technologiczny płaci wzrok.
Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są efektywną metodą redukowania oraz likwidowania wad takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Umożliwiły wielu osobom cieszenie się życiem bez okularów. Aby móc jednak poddać się zabiegowi, trzeba przejść badanie kwalifikujące i upewnić się, że nie ma ku temu przeciwwskazań.
Uczucie suchości, pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu nie zawsze oznacza alergię, czy przemęczenie narządu wzroku. Przyczyną tych dolegliwości mogą być mikroskopijne roztocza -nużeńce, które zagnieżdżając się na brzegach powiek, często prowadzą do poważnych dolegliwości oczu i powiek, z utratą wzroku włącznie. Zakażenie tym roztoczem, choć w niewielkim stopniu uświadamiane, dotyczy dużej grupy osób – uważa się, że zakażonych może być nawet 50% osób w wieku 19 – 40 lat.
Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i lata, a przede wszystkim związanych z nimi wyższych temperatur oraz większej dawki promieni słonecznych, które pobudzają do życia i dodają energii. Trzeba jednak pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia?
W ostatnich latach spadła liczba osób noszących okulary lub szkła kontaktowe. Tę tendencję można zauważyć nie tylko globalnie, ale i w Polsce, gdzie coraz więcej okularników decyduje się na pożegnanie ze szkłami korygującymi wady wzroku. Wszystko to umożliwiają dokonania współczesnej okulistyki - dobrą jakość widzenia przywracają nowoczesne metody korekcji wad wzroku.
Chyba każdy z nas zapytany o to, czy należy dbać o wzrok, udzieliłby odpowiedzi twierdzącej. Jednak zdarza się, że w rzeczywistości nie przykładamy specjalnej uwagi do profilaktyki dobrego widzenia, a często nawet nieświadomie utrwalamy nawyki, które mogą zaszkodzić naszym oczom.
Każda pora roku niesie za sobą inne zagrożenia dla stanu oczu. Również zimą nasz wzrok narażony jest na wiele negatywnych czynników takich jak szkodliwe promieniowanie, suche powietrze czy niewłaściwa dieta. Aby wzrok nie odczuł podrażnienia i skutków zimowego okresu, należy zastosować odpowiednią profilaktykę.
Krótkowzroczność staje się przypadłością cywilizacyjną, która dotyka coraz młodsze osoby. Przyczyn może być wiele - stan wzroku zależy m.in. od predyspozycji genetycznych, profilaktyki oczu oraz od rozwoju technologicznego. Istnieje kilka stopni krótkowzroczności, a pierwszym z nich jest tzw. krótkowzroczność szkolna.
Jakie powinny być dobre okulary? Na co powinnyśmy zwracać uwagę przy ich wyborze? Jakie możliwości technologiczne oferuje nowoczesna optyka i czy warto inwestować w innowacyjne rozwiązania, pojawiające się na rynku?
Krótkowzroczność potocznie zwana bliskowzrocznością, to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej obecności, ponieważ dobrze widzą przedmioty znajdujące się blisko oraz nie badają wzroku.
Nieskorygowane wady refrakcji to druga co do częstości przyczyna ślepoty. W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano model biomechaniczny do przewidywania wyników laserowych zabiegów chirurgicznych korygujących wady refrakcyjne oka i pozwalających zapobiec ślepocie.
Każda z pór roku ma inny wpływ na ogólny stan zdrowia oraz kondycję naszych oczu. Coraz krótsze jesienne dni, niskie temperatury, praca przy sztucznym oświetleniu i dieta uboższa o sezonowe warzywa i owoce, nie pozostaje bez konsekwencji dla jakości widzenia. Jak dbać o wzrok jesienią i zminimalizować wpływ niekorzystnych czynników, podpowiadają specjaliści z centrum okulistycznego Nowy Wzrok.
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Wzroku – to dobra okazja, aby pomyśleć i zadbać o nasze oczy, które są jednym z najważniejszych narządów poznawczych. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu, a znajomość zasad odpowiedniej profilaktyki jest wśród nich znikoma.
Z roku na rok systematycznie rośnie liczba osób cierpiących na krótkowzroczność. Sprzyjają temu nie tylko czynniki genetyczne, ale również długotrwała praca przy komputerze, nieodpowiednia dieta oraz fakt, że rzadko odwiedzamy okulistę. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż 37,6% Polaków od ponad dwóch lat nie poddało się badaniom wzroku.
Wakacje to czas odpoczynku, wyjazdów i relaksu. Bez względu na to czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy szczególnie zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.
W ostatnim czasie świat obiegła niezwykła nowinka o możliwości zmiany koloru tęczówek. Nadal nie wiadomo jednak, czy zabieg ma szansę stać się rewolucją na skalę światową. Media wydają się zachwycone nowymi możliwościami wykorzystania lasera. Czy zmiana barwy oczu jest aż tak wielkim osiągnięciem współczesnych technologii stosowanych w okulistyce?
Zmęczone, piekące, swędzące oczy… Brzmi znajomo? Nie bagatelizuj tych objawów. To może być zespół suchego oka. Nieleczony prowadzi nawet do uszkodzeń spojówki i rogówki. O problemie mówi mgr farmacji Ewa Chudzińska z Apteki Medicover w Warszawie.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności