dlapacjenta.info

Okulistyka - artykuły

Degeneracja siatkówki i plamki żółtej powoduje ślepotę w podeszłym wieku, a tym samym znaczące obciążenie społecznoekonomiczne. Czteroletnie badanie skupiło się na wyjaśnieniu mechanizmu homeostazy siatkówkowej.
Mimo, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, to większość Polaków nigdy nie badało go w kierunku jaskry. Według Światowej Organizacji Zdrowia jaskra to w krajach rozwiniętych druga najczęstsza przyczyna utraty wzroku po zaćmie, jednak dużo groźniejsza, gdyż utrata wzroku w przypadku jaskry jest nieodwracalna. W Polsce według szacunków ekspertów jaskrą dotkniętych jest ok. 800 000 osób. Blisko połowa z nich niestety o tym nie wie, gdyż jaskra otwartego kąta przesączania przebiega bezobjawowo, a ubytki w polu widzenia mogą być niezauważalne.
Około 16 % chorych na jaskrę bezpowrotnie traci wzrok . Według danych WHO schorzenie jest drugą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych . Tymczasem wiedza medyczna i nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają łatwo uniknąć tragedii. Wystarczy regularnie badać stan zdrowia oczu.
Jak wynika z danych Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, 7 na 10 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Zgłaszający się na badania kwalifikacyjne kandydaci to osoby świadome możliwości, jakie daje nowoczesna okulistyka. Wciąż jednak wiedza o laserowej korekcji wzroku jest w Polsce niewielka. Jakie są tego przyczyny wyjaśnia lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka. Dzięki nim, aż 82% bodźców jest przekazywanych do mózgu, dlatego komfort widzenia jest tak niezwykle ważny. Współcześnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.
Wielkie interdyscyplinarne konsorcjum europejskie prowadzi prace nad nowym lekiem zapobiegającym ślepocie u wcześniaków.
Współczesny styl życia coraz bardziej wywiera negatywne skutki na nasz organizm. Niewłaściwe odżywianie, brak ćwiczeń, nadmiar godzin pracy mają znaczący wpływ na jego kondycję. Każda część ciała, aby właściwie funkcjonować potrzebuje odpowiednich warunków i budulców. Również oczy, jeden z najważniejszych organów poznawczych, wymagają odpowiedniej profilaktyki.
Chociaż 73% Polaków przyznaje, że spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku, to aż 84% nigdy nie badała wzroku w kierunku jaskry1 , która jest wiodącą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie – wynika z badania opinii przeprowadzonego przez PBS na zlecenie firmy Alcon z okazji Światowego Tygodnia Jaskry.
W dzisiejszych czasach kiedy kult piękna i młodości jest tematem codzienne pojawiającym się w mediach, nasza atrakcyjność fizyczna zyskuje na wartości. Wpływa ona bezpośrednio na łatwość w nawiązywaniu relacji, podnosi samoocenę oraz zwiększa szanse na sukcesy na polu zawodowym i prywatnym. Z roku na rok rośnie zatem liczba osób, które chcą poddać się zabiegom medycyny estetycznej licząc na poprawienie urody i komfortu życia.
Dbając o zdrowie naszego organizmu rzadko myślimy o oczach, które również podlegają naturalnemu procesowi starzenia się. Utrata zdolności akomodacyjnych oka, zwana presbiopią lub starczowzrocznością pojawia się najczęściej po 40 roku życia i powoduje trudności z wyraźnym widzeniem z bliska.
Projekt ODAK (Orphan Drug for Acanthamoeba Keratitis) poświęcony jest opracowaniu bezpiecznej i skutecznej metody leczenia Acanthamoeba keratitis (AK) - rzadkiej choroby zakaźnej oczu, która doprowadza do ciężkiego wyniszczenia tkanki i może skutkować ślepotą. Schorzenie - które doprowadza do ciężkiego wyniszczenia tkanki i może skutkować ślepotą - dotyka jedną na 100 000 osób w UE, a 85% przypadków wiąże się z noszeniem soczewek kontaktowych. Wywołuje je pospolity pierwotniak zakażający rogówkę i jest ono niezwykle trudne w leczeniu ze względu na oporność patogenów na antybiotykoterapię.
Dziś trudno sobie wyobrazić medycynę bez użycia laserów. Są one wykorzystywane w leczeniu schorzeń, w realizacji operacji i w chirurgii estetycznej. Dzięki nim można również korygować wady wzroku. Laser może być z sukcesem wykorzystywany w walce z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem oraz starczowzrocznością, czyli najczęstszymi wadami wzroku. Kto może skorzystać z lasera w walce o swoje oczy i jak on działa – opowiada Robert Matusik z centrum okulistyczne
CBOS zrealizował badanie, które pokazuje jak Polacy dbają o wzrok i co wiedzą na temat nowoczesnych metod korekcji wad wzroku. Niestety wyniki nie napawają optymizmem. Polacy bardzo rzadko sprawdzają stan zdrowia swoich oczu i nie posiadają podstawowej wiedzy na temat właściwej profilaktyki leczenia wad wzroku.
Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku. Ciągle jednak wiedza na temat tej metody jest niewielka, dlatego w konsultacji z ekspertem Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok obalone zostały najczęstsze mity i przedstawione fakty dotyczące laserowej korekcji wad wzroku.
Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka. Dzięki nim, aż 82% bodźców jest przekazywanych do mózgu, dlatego tak niezwykle ważny jest komfort widzenia. Współcześnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.
Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku.Ciągle jednak wiedza na temat tego zabiegu jest niewielka jak wynika z rozmowy z ekspertem Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, lek. med. Robertem Matusikiem.
Planujesz poddać się operacji usunięcia zaćmy? Zanim zdecydujesz się na zabieg, dowiedz się na czym on polega i jak się do niego przygotować. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat zaćm
Masz zaćmę i liczne wątpliwości związane z jej leczeniem? Zastanawiasz się czy zabieg jest bolesny albo czy nie pokrzyżuje Ci urlopowych planów? Na stronie www.leczeniezacmy.pl uzyskasz fachową odpowiedź i poradę.
Aż 24 proc. osób, u których wykryto wadę wzroku, nie decyduje się na jej korekcję, i nie zamierza nawet odwiedzić specjalisty w najbliższych 12 miesiącach - alarmowali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Wiedza Polaków na temat zaćmy wciąż opiera się na stereotypach. Brak rzetelnej wiedzy na ten temat powoduje niepotrzebny strach przed operacją, a choroba uchodzi za niebezpieczną i trudną do wyleczenia.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności